Idealny czy naturalny, a może jedno i drugie?

Marzenia o pięknym, perfekcyjnym uśmiechu są zakorzenione w naszej kulturze od dawna i gwiazdy kina tylko nas w tym utwierdzają. Każdy chyba choć raz patrzył z zazdrością na jakiegoś aktora czy aktorkę z myślą „Jakie on/ona ma piękne zęby”. Uśmiech gwiazd zachwyca i przyciąga uwagę, tak samo zresztą jest również w codziennym życiu. Naukowcy twierdzą, że 40% uwagi podczas rozmowy skupia się na uśmiechu – to właśnie on przekonuje nas do danej osoby. Niemal automatycznie zakładamy, że osoba uśmiechnięta jest miła i sympatyczna, wzbudza u nas o wiele więcej pozytywnych emocji niż osoba ponura, która wcale się nie uśmiecha. Nawet z uśmiechem można jednak przesadzić, jak zresztą w każdej dziedzinie. Tak samo jak w przypadku zbytniej perfekcji w chirurgii plastyczne, również w przypadku stomatologii estetycznej jest to oznaką sztuczności i często po prostu rzuca się w oczy. taka sztuczność często sprawia, że zamiast wzbudzać ufność i zachwycać możemy stać się obiektem kpin i żartów, a przede wszystkim wyglądać po prostu śmiesznie. Zęby idealnie białe, ułożone jak od linijki nie są w tym przypadku najlepszym pomysłem. I całe szczęście stomatolodzy mają tego świadomość i coraz skuteczniej odwodzą od tego pomysłu swoich pacjentów.
Nawet najładniej skonstruowany uśmiech może jednak nie być tym czego oczekiwaliśmy, jeśli nie zostanie dopasowany do rysów twarzy. W gestii stomatologa leży, by uśmiech współgrał z resztą twarzy, to bardzo ważne. Dzięki temu wszystko będzie stanowiło spójną całość i pozwoli uniknąć podejrzeń, że uśmiech nie jest działem natury, a przecież niekoniecznie chcemy, żeby wszyscy wiedzieli, że zrobiliśmy sobie uśmiech u dentysty, prawda?
Kolejnym aspektem pięknego uśmiechu, o którym często zapominamy lub z którego nie zdajemy sobie sprawy, to fakt, że same zęby to nie wszystko, nie ważne jak piękne, kształtne i białe by nie były. To, co tak przyciąga nasz wzrok w uśmiechu gwiazd Hollywood, to to, że ich uśmiech nigdy nie wygląda na sztuczny. Jest na tyle naturalny, że naprawdę trudno ocenić czy zęby danej osoby są w stu procentach dziełem powstałym naturalnie czy może ktoś go stworzył. Dlaczego tak trudno to ocenić? Powodem są dziąsła – zdrowe dziąsło ma kolor koralowy i wypełnia przestrzenie między zębami, aby więc posiadać piękny uśmiech należy bezwzględnie zadbać o dobrą kondycję dziąseł, wtedy już nic nie stanie na przeszkodzie do tego, by olśniewać uśmiechem.

Partner kategorii zdrowie: