Podobnie jak w przypadku innych alergii, objawy uczulenia na kurz mogą zostać złagodzone w krótkim czasie za pomocą określonych leków. Szczególnie ważne dla osób, które mają uczulenie na kurz domowy jest jednak zmniejszenie obciążenia alergenem poprzez zwalczanie roztoczy kurzu domowego.
Istnieją różne sposoby na to, jak można leczyć uczulenie na kurz. Wybierając leczenie, należy jednak odróżnić możliwość długotrwałego leczenia od krótkotrwałego złagodzenia objawów. W krótkotrwałym leczeniu farmakologicznym ostrych objawów uczulenia stosuje się leki przeciwhistaminowe i glikokortykoidowe, które są również stosowane w innych uczuleniach. Inną metodą leczenia jest podrażnienie alergenem w celu zmniejszenia uczulenia w sposób długotrwały. Takie leczenie nie ogranicza się do leczenia objawów, ale zaczyna się bezpośrednio od zwalczania przyczyny dyskomfortu, powoli przyzwyczajając organizm do substancji wywołujących uczulenie. W tym celu alergen podaje się pacjentowi w postaci tabletek, kropli pod język lub wstrzykuje się bezpośrednio pod skórę.
Powoduje to efekt treningowy dla układu odpornościowego, który reaguje coraz rzadziej w przypadku przyszłych kontaktach z odpowiednim alergenem. Taka terapia wymaga wiele cierpliwości i trwa od trzech do pięciu lat. Ma jednak tę zaletę, że nie tylko przeciwdziała rzeczywistej alergii, ale także znacznie zmniejsza ryzyko alergicznych uszkodzeń dróg oddechowych.
Oprócz tych środków terapeutycznych, ogromne znaczenie ma zmniejszenie ekspozycji organizmu na alergen. Roztocza można aktywnie zwalczać za pomocą odpowiednich środków we własnym domu, co zazwyczaj prowadzi do zauważalnego osłabienia objawów uczulenia. Wskazane jest tutaj przede wszystkim utrzymanie temperatury i wilgotność w sypialni na jak najniższym poziomie. Przynajmniej raz dziennie mieszkanie powinno być dokładnie wentylowane. Każdy, kto cierpi na takie uczulenie, nie powinien zostawiać żadnych zwierząt w sypialni. Należy też zminimalizować kontakty z naszym pupilem. Bardzo ważne jest również, aby futro zwierzęcia było stale czyszczone.
Pościel należy zmieniać częściej i prać co najmniej w temperaturze 60 stopni. Zaleca się również czyszczenie materaca przynajmniej raz w roku. Do pościeli i materacy można również zakupić powłoki, które nie przepuszczają roztoczy, a tym samym odcinają te żyjątka od ich źródeł pożywienia. Ponadto, im mniej tkanin, które się kurzą w mieszkaniu, tym lepiej. Można tutaj wykorzystać do czyszczenia płyn lub inne produkty marki Allergoff. Dzięki tej, w pełni bezpiecznej substancji roztocza zostają zneutralizowane. Gładkie wykładziny podłogowe należy regularnie przecierać co 2 dni. Regularne odkurzanie jest również bardzo ważne, a odkurzacz powinien być wyposażony w odpowiedni filtr.
Poduszki, maskotki i podobne przedmioty, w których gromadzą się roztocza, można umieścić w zamrażarce na 24 godziny lub, jeśli materiał to toleruje, wystawiać na działanie wysokich temperatur przez pewien czas. Oba te rozwiązania zabijają roztocza, a tym samym zmniejszają obciążenie alergenem.
Jak walczyć: https://allergoff.pl/artykuly/uczulenie-na-kurz-wyjatkowo-meczaca-dolegliwosc-jak-z-nia-walczyc/