Leczenie bezsenności, co zrobić by spać spokojnie?

Jak Polska długa i szeroka, czy to Śląsk czy Karpaty, coraz więcej słyszy się o problemie na który cierpi wiele wiele osób.Tym problemem jest bezsenność.

Sen ma na celu przede wszystkim niesienie wypoczynku, a także regeneracji organizmu. Kiedy żyjemy w szybkim tempie, spada na nas duża ilość obowiązków, wiele problemów a także konieczność bycia w stanie gotowości do działania, nasz naturalny mechanizm snu zaczyna szwankować. Jeśli masz problemy z zasypianiem, śpisz niespokojnie lub rano budzisz się zmęczony to najwyższy czas aby zacząć leczyć problem bezsenności. Może się w tym miejscu pojawić pytanie „No, ale jak mam zacząć leczenie bezsenności?”

Często sięgamy po preparaty posiadające w swym składzie melatoninę. Składnik ów jest substancją wyznaczającą właściwą porę na sen. Jej skuteczność możemy obserwować u osób z zaburzeniami snu wywołanymi przez zmianę strefy czasowej czy też po prostu pracy w systemie zmianowym. W przypadkach innego typu bezsenności melatonina nie przynosi niestety żądanych efektów.
Sposobem naszych mam i babć jest także parzenie ziół. Kiedy na rynku nie były dostępne preparaty farmaceutyczne starsze pokolenia radziły sobie właśnie tą metodą. Do ziół które można było stosować aby „dobrze spać” należą między innymi melisa i waleriana. Są to rośliny które wytwarzają naturalne substancje uspokajające i kojące nerwy i stres. Poprzez ich stosowanie można się odprężyć i spać spokojnie.
Co jeśli jednak te najprostsze sposoby nie dają rady sprostać bezsenności? W takim przypadku należy udać się do lekarza specjalisty, aby ten ocenił skalę problemu, jego przyczynę oraz ustalił odpowiednią formę leczenia. W czasie trwania terapii mającej na celu wyleczenie pacjenta z bezsenności zawsze omawiane jest zagadnienie dotyczące higieny snu. O czym mowa? Są to czynności pomijane nieświadomie w biegu codzienności, między innymi spożywanie ciężkostrawnych potraw tuż przed snem, pożywanie alkoholu lub palenie papierosów, a także picie napojów z kofeiną w okresie 6 godzin przed zaplanowanym pójściem spać.
Jak widać przyczyn bezsenności jest wiele, ale żadnej z nich nie wolno bagatelizować. Jeśli dotyczy nas taki problem należy zmierzyć się z nim jak najszybciej.