Metale kolorowe (nieżelazne)

Metale kolorowe, nazywane także nieżelaznymi to w zasadzie wszystkie metale, oprócz tych zawierających w swoim składzie żelazo.

W zdecydowanej większości posiadają one charakterystyczny połysk. Metale kolorowe należą do przewodników ciepła, poszczególne rodzaje różnią się od siebie właściwościami oraz zastosowaniem. Dzięki zróżnicowanemu wachlarzowi właściwości technologicznych, fizycznych, chemicznych, mechanicznych ich wykorzystanie jest bardzo szerokie w różnych gałęziach przemysłu. . Zalicza się do nich m.in. cynk, miedź, ołów, cyna oraz aluminium, a do stopów brąz i mosiądz.

Brąz wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji silnie obciążonych części maszyn – łożysk, panewek, napędów, osprzętu wodnego i parowego, oraz silników. Stosuje się go również w przemyśle chemicznym, lotniczym oraz komunikacyjnym. Aluminium jest szeroko wykorzystywane ze względu na swoje charakterystyczne właściwości. Przewodzi elektryczność oraz dobrze odprowadza ciepło. Posiada wiele zastosowań w budownictwie, elektronice oraz różnego rodzaju przemyśle.

Mosiądz stosowany jest w budownictwie, do produkcji części maszyn, a także w elektrotechnice oraz w zdobnictwie i do wyrobu galanterii metalowej. Bardzo popularne są też metale nierdzewne. Są bowiem odporne na korozję, a przy tym posiadają wysokie właściwości mechaniczne, wytrzymałościowe itd. Prezentują się bardzo estetycznie nawet po wielu latach.

Metale nieżelazne i ich stopy dzieli się na metale lekkie (Al, Mg, Ti) i ciężkie (Cu, Zn, Ni, Cd, Sn, Pb).

Stopy metali kolorowych oznacza się w następujący sposób. Na samym początku znajduje się symbol chemiczny podstawowego pierwiastka, później są oznaczenia pierwiastków stopowych. W chwili gdy zawartość danego pierwiastka wynosi więcej niż 1,5% dodaje się również liczbę, która wskazuje na średnią zawartość tego pierwiastka. Symbole dodaje się od największej zawartości danego pierwiastka do najmniejszej. Gatunki stopów oznaczane są przy pomocy ich cech – umownych znaków literowych lub literowo-cyfrowych.

Źródło – skup metali