Obróbka PCV – łatwa czy trudna?

Z płyt z tworzyw sztucznych wykonuje się przeróżne rzeczy. Kupowane są one zarówno dla potrzeb przemysłu i budownictwa, przez różne firmy, jak i przez ludzi zajmujących się hobbystycznie robieniem różnych przedmiotów użytkowych i ozdobnych. Z PCV można robić bardzo różne. Zaletą tego materiału oraz innych tworzyw sztucznych jest ich lekkość oraz wytrzymałość.

Chcąc z otrzymanych kawałków tworzywa wykonać cokolwiek, niezbędna będzie obróbka. Taki materiał będzie musiał być poddany cięciu, czasem też gięciu oraz frezowaniu. To ostatnie działanie wykonywane jest za pomocą frezarek. Taka obróbka PCV będzie się wiązać z obrabianiem krawędzi, czyli uzyskiwaniem różnych kształtów, z robieniem żłobień, zagłębień oraz otworów i wycięć. Z niektórymi z tych prac można sobie poradzić i bez specjalistycznego urządzenia, jednak z frezarką jest najprościej. Jeśli nie dysponuje się wolną przestrzenią w warsztacie czy garażu, można kupić frezarkę ręczną. Dokupuje się do niej frezy, podobnie jak do wiertarki wiertła, a do wyrzynarki brzeszczoty.

Czy łatwo jest pracować z jakimś tworzywem sztucznym, czy trudno, będzie zależeć od jego rodzaju, grubości oraz efektu, jaki chce się uzyskać. Poza PCV popularne są plexi oraz poliwęglan. Wykonanie prostej pracy ze spienionym PCV, a wycięcie liter z plexi, to prace, których nie da się porównywać pod względem trudności. Sam polichlorek winylu, mając różną postać i różną grubość, może być mniej lub bardziej łatwym materiałem w obróbce. Kluczowe jest także, jakiego rodzaju obróbka PCV miałaby to być i o jak skomplikowany czy wymagający efekt chodzi. Czym innym jest przyciąć je na odpowiedni wymiar czy wywiercić otwór, a czym innym uzyskać ciekawszy kształt czy wykonać bardziej skomplikowane ozdobne żłobienie. Z tymi prostszymi pracami poradzi sobie każdy i nawet przy mniej łatwym w pracy płacie PCV. Wystarczą piła i wiertarka. Do bardziej wymagającej obróbki skrawaniem niezbędna będzie frezarka.

Ogólnie można stwierdzić, że sztywne PCV nie jest trudnym materiałem w obróbce. Tym bardziej jego miękkie, cienkie i elastyczne postaci. Jednak przy dużej grubości i sztywności, jeśli potrzebne są bardziej precyzyjne efekty potrzebna może być profesjonalna obróbka PCV, bo amator może sobie nie poradzić. Kiedy nie ma się pewności co do efektu, nie ma co ryzykować strat materiału. Skorzystanie z specjalistycznych usług może być potrzebne, kiedy chce się uzyskać efekt wymagający użycia frezarki, a się jej nie posiada. Jeśli potrzebna jest bardziej precyzyjna obróbka, to tym bardziej. Są prace, którym najlepiej podołają maszyny sterowane komputerowo, a tymi dysponują jedynie wyspecjalizowane w takich pracach warsztaty.

Piękne rzeczy ze sklejki dzięki fachowej obróbce