Sport i rekreacja – czy jest na nie miejsce – w aspekcie budownictwa

Sponsor : Lakma – Najlepszy silikon

Już w starożytności sport i rekreacja miały duże znaczenie – organizowane były różnego rodzaju zawody, walki, korzystano z odprężających właściwości saun i łaźni. Dzisiaj sport nadal ma wyjątkowo wielu sympatyków – Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata czy Europy za każdym razem wzbudzają zainteresowanie milionów ludzi. Hale sportowe na większych i mniejszych wydarzeniach są wypełnione po brzegi kibicami, spragnionymi emocji.
Biorąc pod uwagę skalę uwagi jaka jest poświęcana na sport, nie powinno nikogo dziwić, że inwestorzy dążą do budowy coraz to większych obiektów sportowych – takich, które pomieszczą jeszcze więcej kibiców i jednocześnie będą stanowiły obiekt godny podziwu i zazdrości. Jednym słowem, budownictwo sportowe wciąż rozkwita, próbując osiągnąć perfekcję.
Co ciekawe, a może raczej smutne, baza sportowo-rekreacyjna w Polsce jest wciąż niedostateczna i o wiele mniejsza niż u naszych zachodnich sąsiadów – według szacowań na jedną salę portową przypada w naszym kraju około 100 tysięcy osób. Tymczasem we Włoszech czy Szwecji liczba ta jest trzy razy mniejsza, w Szwajcarii zaś niemal pięciokrotnie niższa. W porównaniu tym wypadamy niekorzystnie i można zastanawiać się czy nasze wyniki w świecie sportu nie byłyby o wiele lepsze, gdybyśmy mieli tak rozwiniętą sieć kompleksów sportowych jak nasi przeciwnicy.
Budownictwo o przeznaczeniu sportowym jest zaliczane do kategorii budowli i często decydującym o realizacji elementem jest nie użyteczność danego obiektu, ale jego projekt wizualny. Należy tu wszakże wziąć pod uwagę ważny aspekt, jakim jest to, że każda budowla, a już zwłaszcza tak okazała jak największe sportowe areny, stanowi element większej całości, jakim jest miasto – włodarzom oraz inwestorom zawsze zależy, żeby obiekt prezentował się jak najlepiej, zwłaszcza, że często od razu wiadomo, że będzie często pojawiał się w telewizji przy okazji większych uroczystości sportowych.
A oprócz sportowego, budownictwo to ma przecież też charakter widowiskowy – wiedząc o tym jak wielkie perspektywy dają takie kompleksy kulturalno-sportowe, od początku kładzie się nacisk na to, by były one zaprojektowane w sposób jak najbardziej uniwersalny – połączenie funkcjonalności, profesjonalizmu oraz elegancji nierzadko gwarantuje stworzenie obiektów, które na dekady zapadają w pamięć.