Jeśli myślimy o herbacie i kraju jej pochodzenia, automatycznie przychodzi nam do głowy Anglia. Choć ta naprawdę herbata rośnie w Indiach, Chinach i Japonii, to właśnie z Anglią często ją kojarzymy. Mówi się nawet, że ktoś lubi „angielskie herbaty”, czyli mieszanki herbat komponowane w tym właśnie kraju. Anglicy piją herbatę od wieków i mają swoje marki, znane także w Polsce.
Tradycyjna angielska herbata to wiele mieszanek zarówno o łagodniejszym, jak i bardziej wyrazistym smaku. Można ją pić do śniadania (wówczas lepiej wybrać pobudzający wariant, który może zadziałać tak samo jak kawa), a można i napić się szklankę takiej herbaty przed snem – wówczas lepiej postawić na mieszankę o delikatniejszym smaku. To, co charakterystyczne dla angielskiej herbaty to sposób podawania. Tradycyjna angielska herbata podawana jest na przykład z konfiturami – konfitury mogą być dodane do filiżanki, wtedy osłodzą herbatę, ale można też podać je osobno i jeść w czasie popijania ulubionego herbacianego naparu. Konfitury, jakie pasują do herbaty to na przykład malinowa, pomarańczowa czy morelowa.
Ale Anglicy pijają herbatę także z mlekiem. Nam, Polakom ten zwyczaj kojarzy się przede wszystkim z matkami karmiącymi piersią, które herbatę z mlekiem piją by wywołać laktację, ale tak naprawdę herbata z mlekiem może być całkiem miłą odmianą i ciekawym napojem, na przykład do śniadania.
Tradycyjna angielska herbata to oczywiście herbata bez cukru (ewentualnie posłodzona konfiturami), ale nic nie stoi na przeszkodzie, by osłodzić ją na przykład miodem. Jeśli już wybieramy cukier, lepiej wybrać nieco zdrowszy brązowy cukier trzcinowy, a nie biały z buraków cukrowych.
Podając dobrej jakości herbatę ważne jest nie tylko to, z czym ją podamy, ale też w czym. W Polsce herbatę pijemy najczęściej w szklankach, ale w wielu krajach nie podaje się jej inaczej niż w porcelanowych filiżankach. Delikatne, najlepiej z białej porcelany filiżanki powinny być szerokie u góry – to są właśnie filiżanki herbaciane. Każdy smakosz herbaty powinien chociaż raz spróbować wypić herbatę z takiej herbacianej filiżanki i porównać jej smak.