Nieubłaganie świat gna do przodu.. Każdy szczebel rynku prężnie się rozwija, prezentując swe osiągnięcia. Nowe technologie praktycznie powszechnie już dostępne, zadziwiają coraz to większą precyzyjnością i możliwością kreowania ogromu nowych form. Taką nowinką technologiczną są popularnie już znane i chwalone drukarki 3D. Czym jest drukowanie w 3D? Do czego służy i jak przebiega taki proces?
Drukowaniem 3D możemy po prostu inaczej nazwać drukowanie przestrzenne, trójwymiarowe. Z opracowanego ówcześnie na komputerze modelu,przy pomocy drukarki 3D otrzymamy fizyczny obiekt przestrzenny. Warto w tym miejscu zauważyć, że takie urządzenia wykorzystują do pracy różnego rodzaju materiały. Jeśli używamy mniej skomplikowanej, nazwijmy to „domowej” drukarki przestrzennej, śmiało możemy drukować przy wykorzystaniu tworzyw sztucznych miedzy innymi nylonu, kompozytu plastiku i drewna ( Laywood), materiału drewnopodobnego (Laybrik) a także PLA, PVA czy ABS. Drukarki przemysłowe mogą używać innych materiałów. Tworzywa jakie należy wziąć tu pod uwagę to guma, żywica różnego rodzaju, papier, metal, beton, a nawet… czekolada!
No dobrze, skoro mamy naświetlony proces drukowania trójwymiarowego, zapewne padnie pytanie „No ale do czego jest to potrzebne?” Otóż taki proces niesie za sobą wiele dobrego. Po pierwsze drukowanie takim systemem umożliwia niezwykłą precyzyjność, dbałość o najmniejsze detale, co za tym idzie otwiera to przed nami nowe perspektywy w wielu dziedzinach, jak choćby w medycynie. Najbardziej oczywistym w tym przypadku przykładem może być gabinet stomatologiczny. Przy użyciu drukarki 3D z łatwością można stworzyć implanty brakującego uzębienia. Wypadła plomba? Żaden problem! Taki element także można wydrukować. Prócz zębów drukuje się także kości. Do czego można je wykorzystać? Zapewne niejednokrotnie spotkaliśmy się z ludźmi, którzy borykają się z ogromnym ciężarem jakim jest zniekształcenie twarzy wynikające np. z nieszczęśliwego wypadku. Taki wydruk umożliwia rekonstrukcje twarzy, a także poprawę komfortu życia takiej osoby.
Była już mowa o implantach zębów. Drukować można także implanty potrzebne do bardziej skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Jeśli taki trójwymiarowy model nie zostanie wykorzystany bezpośrednio w trakcie operacji, nic nie szkodzi. Pozwoli on lepiej przygotować się lekarzom do innego typu zabiegów.
Jak widać drukowanie metodą 3D ma wiele pozytywnych stron. Nie bójmy się więc techniki, w końcu ten dział rozwija się po to by ułatwiać nam życie!