Żyrandol to coś więcej niż tylko źródło światła. Jest ważnym elementem wystroju wnętrza i należy go odpowiednio dobrać. Zbyt duży w niewielkim pomieszczeniu przytłoczy go, zbyt mały nie sprawdzi się w przestronnym salonie. Na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu?
Im wyższy sufit, tym na większy żyrandol można sobie pozwolić. Na korytarzy w pokoju odległość od podłogi powinna wynosić minimum 210 cm (od podłogi do spodu żyrandola). W jadalni powinien wisieć na wysokości około 80 cm od stołu. W większości modeli można dowolnie modyfikować wysokość żyrandola poprzez usunięcie ogniw łańcucha bądź przesunięcie ruchomego elementu jego trzonu.
Generalnie żyrandol powinien być dopasowany do wystroju i stylu danego wnętrza. Należy go więc kupować po umeblowaniu danego pomieszczenia. W nowocześnie urządzonym salonie niezbyt dobrze będzie wyglądał np. klasyczny żyrandol i odwrotnie.
Żyrandol w kuchni ze względu an specyfikę tego miejsca powinien być przede wszystkim praktyczny. Lepiej nie sięgać po te wykonane z delikatnych materiałów np. papieru, gdyż łatwo mogą się zniszczyć. Najlepiej zainwestować w model, który będzie można w prosty i szybki sposób umyć. Dobrym rozwiązaniem są żyrandole z plastiku lub ceramiczne.
Salon to najbardziej reprezentacyjna część każdego domu, dlatego żyrandol znajdujący się tam musi być efektowny. W przypadku dużego salonu pokusić się można o okazały żyrandol z kilkoma żarówkami. W mniejszym pomieszczeniu się nie sprawdzi, gdyż może go przytłoczyć.
W sypialni sprawdzi się model lekki i jasny np. utrzymany w kolorystyce pastelowej. W pokojach dziecięcych można zamontować żyrandole przeznaczone dla najmłodszych. Są one kolorowe i utrzymane w stylistyce bajkowej.
Żyrandol równie dobrze może stanowić dodatek lub dominować w całym wnętrzu. Wszystko to zależy od tego jaki model zostanie wybrany. W każdym przypadku powinien być natomiast utrzymany w tej samej stylistyce co reszta mebli. Całość będzie wówczas tworzyła spójny i miły dla oka widok.
Źródło – lampy żyrandole