Kurs na Mazury

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie.” Nie warto planować kolejny rejs po wodach obleganej turystycznie Chorwacji, kiedy we własnym kraju ma się teren wprost wymarzony do przeżycia żeglarskiej przygody – Mazury. Pojezierze Mazurskie jest wręcz rajem dla żeglarzy. Jezior o wielkości powyżej 1 ha jest tutaj prawie 3 tysiące, w skład Pojezierza wchodzi także Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, w której znajdują się dwa największej jeziora Polski: Śniardwy i Mamry. W skład Nic więc dziwnego, że w ofercie wielu agencji żeglarskich i biur podróży można znaleźć turystyczne rejsy turystyczne po tych pięknych terenach. Na samych Mazurach nad jeziorami roi się także od prywatnych armatorów, którzy organizują tego typu wyprawy.

Popularność rejsów po Mazurach jest naprawdę duża. Kusi nie tylko sama możliwość żeglowania, ale także niezwykła malowniczość tych terenów. Żegluga daje także okazję poznania okolicznej fauny i flory, pamiętać należy jedynie o tym, że są to tereny chronione – w obrębie Pojezierza Mazurskiego znajduje się Mazurski Park Krajobrazowy.
Od uczestników rejsów nie wymaga się patentów żeglarskich. Chętni mogą brać czynny udział w żeglowaniu, ucząc się od sternika podstaw obsługi jachtu i nawigacji. Kapitan nie robi także na ogół problemów osobom z uprawnieniami żeglarza lub sternika i pozwala im na pewien czas przejąć stery. Jest to zatem świetna rozrywka zarówno dla tych, którzy pierwsze kroki w żeglarstwie mają już za sobą, jak i zupełnie początkujących, pierwszy raz znajdujących się na pokładzie. W jachtingu w rzeczywistości dużo zależy od chęci, więc jeśli tylko ktoś chce się czegoś nauczyć, na takim rejsie zawsze ma taką możliwość.
Dla bardziej zaawansowanych żeglarzy istnieje także szansa czarteru jachtu i zaplanowania wyprawy samemu. Pamiętać trzeba tylko, że jest to możliwe wyłącznie dla osób posiadających patent żeglarski, ponieważ firmy czarterujące mają prawo zażądać jego okazania.

Warto poznać piękną krainę mazurską, a wiadomo, że najpiękniejsze krajobrazy widać właśnie od strony wody.