Stare samochody i auto detailing – Katowice

Wiele osób posiada stare auta, które chcieliby przeznaczyć na pojazdy zabytkowe. W Polsce możliwe jest to już wtedy, gdy samochód ukończy dwadzieścia pięć lat życia, czyli od daty produkcji, a dany model nie jest produkowany od przynajmniej piętnastu lat. Wtedy można wystąpić z wnioskiem o uznanie auta jako zabytek i dzięki temu otrzymać żółte tablice rejestracyjne, dożywotnie zwolnienie z przeglądów, a także symboliczne opłaty za OC.
Jednak nie wszystko jest takie proste, jak mogłoby się to wydawać. Otóż nie da się samochodu tak po prostu zarejestrować jako zabytek. Najpierw trzeba doprowadzić go do stanu niemalże idealnego. Pomijamy już fakt, że w takim aucie 75 procent części musi być oryginalnych, by wojewódzki konserwator zabytków zrealizował nasz wniosek o uznanie auta za zabytkowe. Rzeczoznawca będzie także sprawdzał stan samego pojazdu, a wiemy że nie jest wcale łatwo doprowadzić auto do takiego wyglądu, jakie miało gdy było nowe. Jednak jest pewne rozwiązanie, które właśnie zamierzamy polecić. Otóż jest to tak zwany auto detailing. Katowice są jednym z miast, gdzie istnieje mnóstwo firm, które przeprowadzają usługi tego typu. Za chwilę przytoczymy dokładniej o co w tym chodzi i dlaczego auto detailing jest taki ważny. Jednak zanim to, powiemy jeszcze kilka słów o rejestracji auta jako zabytek. Otóż gdy tak się już stanie, to musimy pamiętać, że za samochód odpowiadamy do końca jego życia. Dlatego nie możemy pozwolić sobie na „zapuszczenie” go, ponieważ może nas spotkać za to kara i wszystko będzie tu zgodnie z prawem. Wobec powyższego pamiętajmy, żeby zabiegi auto detalingu powtarzać regularnie, przynajmniej raz do roku. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że auto długo pozostanie w naprawdę dobrym stanie i będzie wspaniale prezentować się na ulicy, na zlocie zabytkowych pojazdów, czy po prostu w naszym garażu.
Teraz przejdziemy do kwestii samego auto detailingu. Powiemy jakie zabiegi przeprowadza się w jego trakcie. Otóż na początku auto jest dokładnie mycie. Chodzi tutaj o pozbycie się z lakieru wszelkich zanieczyszczeń, resztek żywicy z drzew i tym podobnych. Jest to bardzo ważne, ponieważ takie pozostałości niszczą lakier i mogą doprowadzić do tego, że bardzo szybko auto weźmie rdza. Tego oczywiście nie chcemy, dlatego bardzo ważnym jest, by pozbyć się wszelkich tego typu substancji z karoserii. Kolejny krok to dokładne mycie podwozia. To jest wykonywane na specjalnej maszynie, która pod ciśnieniem podaje gorący płyn, który zmywa wszystkie pozostałości soli drogowej i tym podobnych rzeczy z podwozia. To jednak wciąż nie wszystko. Następny etap to konserwacja lakieru, a także podwozia. Tutaj nakłada się warstwę wosku na gorąco, dzięki czemu przylega on mocno do lakieru i powoduje, że staje się wyjątkowo odporny na zmycie. To wciąż jednak nie koniec, bo w podobny sposób traktowane jest podwozie. Tutaj nie chodzi już o sam wygląd, ale właśnie o zabezpieczenie przed ewentualną korozją. Jak widać, bardzo wiele rzeczy jest wykonywanych gdy oddamy samochód na auto detailing. Katowice posiadają różne firmy, które mają bardzo szeroki zakres możliwości w tym zakresie, dlatego powinniśmy dobrze wybrać. Miejmy świadomość, że za zabieg auto detalingu swoje zapłacimy, ale jest to inwestycja w nasze zabytkowe auto.
Jak możemy się przekonać, chcąc zarejestrować auto jako zabytek trzeba o nie dobrze zadbać. Wykonanie auto detailingu, czyli doprowadzenie karoserii, podwozia, a także wnętrza do możliwie najlepszego poziomu, będzie działać na naszą korzyść. Samochód bowiem będzie oceniany przez rzeczoznawcę i to on ostatecznie oceni, czy będzie nam przysługiwało prawo do rejestracji auta jako zabytek, czy też nie.

Czytaj o detailingu również na:

Gdzie dobry auto detailing – Katowice