Usługi logistyczne ułatwiają działanie

uslugi_logistyczne

Transport to jedna z tych dziedzin bez których funkcjonowanie w dzisiejszym świecie byłoby naprawdę trudne – towary są przecież rozprowadzane w różnych miejscach i muszą często przebyć ogromne odległości. Z tego względu trudno sobie wyobrazić, żeby producenci sami przewozili swoje towary. Zdecydowanie łatwiej, ekonomiczniej i sprawniej jest zlecić to firmie transportowej, która specjalizuje się w tego rodzaju usługach. Firmy takie są do tego o wiele lepiej przygotowane – posiadają odpowiednio wyposażone zaplecze oraz wykwalifikowanych pracowników, którzy znają się na tym, co robią.

Na dzień dzisiejszy jest w Polsce kilkadziesiąt tysięcy firm zajmujących się transportem zarobkowym – są to zarówno firmy małe, jak i naprawdę duże. Jedne obejmują swoim zasięgiem region czy kraj, inne kontynent, a nawet cały świat – wszystkie tworzą branże TSL (transport, spedycja, logistyka). Firmy logistyczne są z nich najbardziej rozwinięte, oferują bowiem kompleksowe usługi z zakresu spedycji, magazynowania, pakowania, paletyzacji oraz dystrybucji w obrocie krajowym i międzynarodowym. To, co wyróżnia te firmy to ich sposób działania – bazując na swojej wiedzy, doświadczeniu i rozbudowanej sieci kontaktów zapewniają najwyższej jakości usługi logistyczne. Współpracują z wieloma podwykonawcami (przewoźnikami, mniejszymi firmami spedycyjnymi), dzięki czemu zawsze są w stanie wszystko sprawnie załatwić i zorganizować.

Zlecenie procesów logistycznych zewnętrznej firmie to już właściwie stała praktyka, rzadko która firma decyduje się samodzielnie tym zajmować. Może mieć na to wpływ fakt, że przekazując to zadanie komuś innemu, przedsiębiorstwo może się skoncentrować na swoich głównych zadaniach. Poza tym dzięki takiemu rozwiązaniu firma nie musi kupować środków transportu, ani zatrudniać kierowców.

Od czasu gdy firmy logistyczne pojawiły się na rynku, ich rola znacząco się zmieniła – o ile kiedyś chodziło o to żeby przewieźć coś z punktu A do punktu B, o tyle dzisiaj zakres ich usług bardzo się zwiększył. Operatorzy logistyczni często przyjmują też na siebie procesy dystrybucyjne, oferują możliwość śledzenia i monitorowania przesyłek, a także raportowanie terminowości dostaw. Niektóre firmy logistyczne zajmują się też wszystkimi formalnościami, w tym również dokumentacją celną i zarządzaniem zwrotami.