Zbieranie monet

Numizmatyka to hobby związane z kolekcjonowaniem starych monet. Jest bardzo popularne przez co stanowi prawie odrębną gałąź przemysłową. Zbieranie monet jest bardzo wciągające i daje osobie kolekcjonującej wiele satysfakcji i emocji. Numizmatyka to drogie hobby, ale jest też inwestycją. Każda moneta ma swoją wartość, a rzadkie okazy posiadające bogatą wartość historyczną i kolekcjonerską są naprawdę wyjątkowe.
Jak kolekcjonować stare monety?
1) Pojemnik do przechowywania to rzecz, którą musi posiadać każdy numizmatyk. Pojemnik musi być bezpieczny. Musi być stworzony tak, aby w efektywny sposób można było pochwalić się znajomym swoją małą kolekcją. Ludzie kupują sobie specjalne klasety z foliowymi przegródkami, plastikowe kapsle, różne kasety, pudełka, kuferki. Większość kolekcjonerów inwestuje w pojemniki z przegródkami, tak aby mogli oddzielać od siebie monety. Dzielą monety na starsze o dużej wartości i młodsze. Trzymają je w hermetycznych opakowaniach. Porządkują monety według wieku, od najstarszych modeli po najnowsze. Monety, które są naprawdę stare poddają specjalnej ochronie i trzymają je w tubach, które można kupić w internecie. Część z monet poddawana jest renowacji, która przebiega w prosty sposób. Moneta jest wkładana do pojemnika z wodą i płynem do mycia naczyć. Monety czyści się za pomocą szczoteczki do zębów.
2) Warto posiadać lupę, wagę, suwmiarkę, pęsetę. To przyrządy, które przydadzą się do badania i mierzenia swojej imponującej kolekcji. Każdy z nich jest łatwo dostępny w sklepach czy do zamówienia w internecie.
3) Należy wybrać motyw przewodni swojej kolekcji. Każda kolekcha tworzy serie, które są cenniejsze niż egzemplarze, które są tworzone przypadkiem. Można zbierać monety, które mają jakieś ważne znaczenie historyczne albo monety z postaciami.
4) Należy wiedzieć skąd można pozyskiwać nowe monety. Nowe eksponaty można pozyskać czekając na nowe edycje w mennicy państwowej, ale także w antykwariatach, pchlich targach, sklepach internetowych, aukcjach. Duże korzyści można wynieść ze spotkań z pasjonatami tego hobby. Ludzie chętnie wymieniają się monetami i wiedzą na ich temat.
W Polsce istnieje Towarzystwo Numizmatów i ma bardzo wszechstroną wiedzę na temat tego hobby.

Więcej na skup monet