Jaki dom opieki wybrać

Jakie osoby mogą starać się o pobyt w domu opieki? Jaki dom najlepiej wybrać – prywatny czy państwowy? Poniższy artykuł pomoże ci podjąć odpowiednią decyzję w stosunku do członka swojej rodziny.
Domy opieki są tworzone z myślą o osobach starszych, które nie potrafią same poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Osoby takie są często bardzo chore, niepełnosprawne, nie mogą same się poruszać, jeżdzą na wózkach inwalidzkich albo chodzą przy pomocy kul.
Dom opieki to miejsce, które zapewni im usługi wspomagające i edukacyjne. Każda z usług jest indywidualnie dopasowana do potrzeb pacjenta. Istnieje wiele rodzai domów opieki społecznej:
– dla osób w podeszłym wieku
– przewlekle chorych
– psychicznie chorych
– niepełnosprawnych intelektualnie
– dla dzieci i młodzieży
– uzależnionych od używek
Każda osoba, która wymaga całodobowej opieki z powodu wieku, niepełnosprawności czy choroby, która nie może normalnie, samodzielnie funkcjonować na codzień, może skorzystać z domu opieki społecznej, w celu skorzystania z usług zapewniających opiekę.
Aby potencjalny klient, mógł dostać się do domu opieki, musi zostać oceniony jego stan zdrowia. Sytuacja rodzinna także musi zostać zbadana, ponieważ należy ustalić czy chory na pewno nie może mieć opieki w miejscu, którym mieszka.
Jaki ośrodek pomocy społecznej wybrać?
Ludzie najczęściej korzystają z państowych domów opieki. Każdy pacjent może w nim posiadać swoje rzeczy osobiste, zamieszkać z kimś bliskim. Państwowe domy opieki nie są rejonizowane.
Ośrodki prywatne są dużo droższe, pacjent może sam wybrać miejsce, w którym chce zamieszkać, może być to dowolny ośrodek, np. w górach. Często zdarza się tak, że ludzie korzystają z dziennych domów opieki, ponieważ nie potrzebują być doglądani całą dobę. W takich ośrodkach w ofercie znajdują się rehabilitacje, opieka pielęgniarek, różne spotkania kulturalne.
Aby dostać się do domu opieki, osoba chora musi wyrazić na to zgodę i napisać specjalne podanie. Kiedy osoba jest bardzo chora i nie może podjąć sama decyzji, może to za nią zrobić sąd albo rodzina, oczywiście jeśli jest to dla jej dobra. Wszystkie inne decyzje dotyczące pobytu chorego w domu opieki podejmuje ośrodek pomocy społecznej. Bierze pod uwagę w jakiej sytuacji znajduje się chory, w jaki sposób radzi sobie z podstawowymi czynnościami, czy jest samotny, czy ma mu kto pomóc, czy nie zagraża sam swojemu życiu.

Źródło – Dom opieki w Warszawie Kaśmin