Choroby dziąseł poważnym problemem

choroby-zebow

Niezależnie od uwarunkowań genetycznych czy ogólnego stanu zdrowia, zapalenie dziąseł może wystąpić u każdego. Wystarczy niewłaściwa higiena jamy ustnej, czyli z pozoru niewiele. Przyczyną zapalenia dziąseł może być zgrzytanie zębami, nieszczelne korony i mosty lub uciskająca dziąsła proteza. Czynnikiem przyczyniającym się do powstania chorób przyzębia mogą też być czynniki bardziej ogólne, takie jak na przykład cukrzyca, zła dieta, palenie tytoniu czy stres. Najczęstszą przyczyną jest jednak płytka bakteryjna, odkładająca się w formie nalotu na naszych zębach. Płytka ta powinna być regularnie usuwana podczas szczotkowania zębów, jeśli tak się nie dzieje płytka wnika poniżej dziąsła, prowadząc tym samym do problemów z dziąsłami i przyzębiem.

Jak poznać, że problem nas dotyczy? Wystarczy uważnie obserwować stan swoich zębów. Do najczęstszych objawów wskazujących na choroby dziąseł zalicza się ich krwawienie (np. przy szczotkowaniu zębów), opuchnięcia i wrażliwość. Innym wskaźnikiem może być odsłonięcie szyjek zębowych lub rozchwianie zębów. Jeśli tylko zauważy się któryś z wymienionych objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty – pierwsze objawy choroby dziąseł można bez problemu wyleczyć. Z czasem jednak, początkowo niegroźne zapalenie dziąseł może przejść w chorobę przyzębia (więzadła i kości w okolicy zęba) i spowodować rozchwianie i w efekcie utratę uzębienia.

Co zrobić, gdy ma się podejrzenie występowania choroby dziąseł? Jak najszybciej zgłosić się do stomatologa – im szybciej zacznie się leczenie, tym większe szanse na to, że zdoła się zatrzymać chorobę. Leczenie paradontozy jest współcześnie o wiele bardziej skuteczne niż jeszcze kilka lat temu. Pierwszym etapem takiego leczenia jest profesjonalna higienizacja – usunięcie płytki nazębnej oraz kamienia. Stomatolog może również, jeżeli wymaga tego stan pacjenta, przeprowadzić zabieg polerowania korzeni zębów – wygładzenie nieregularności korzeni, co zmniejsza ryzyko gromadzenia się tam płytki nazębnej. Oczywiście w tym wszystkim należy pamiętać o najważniejszym – regularnej higienie zębów oraz wizytach kontrolnych.