Fakt, że im więcej się trenuje, tym lepsze ma się efekty, znany jest każdemu. Rozwijanie swoich umiejętności na treningach to podstawowe zadanie sportowca, a efekty tego później objawiają się w czasie zawodów. Najlepsi jednak nie poprzestają na tym. Wiedzą, że oprócz umiejętności ważna jest jeszcze psychika. To ona może zadecydować o zwycięstwie, o tym, że doskonale wypadnie się w czasie zawodów.
Sukces jest możliwy do osiągnięcia dzięki umiejętnościom i wyszkoleniu. Jednak prawdopodobieństwo tego, czy uda się to osiągnąć to już co innego. Trzeba wyrobić w sobie nastawienie na sukces, które jak wiadomo, pomaga go osiągnąć, dlatego tak powszechny jest mentalny trening w sporcie. Jest on uzupełnieniem fizycznego. Polega on przede wszystkim na wizualizacji. Zawodnik wyobraża sobie, jak świetnie daje sobie radę, jak sprawnie i szybko reaguje. Można także wyobrażać sobie radość ze zwycięstwa. To właśnie tego rodzaju wizualizacja najbardziej zwiększa apetyt na sukces. Lepiej mieć nastawienie na zwycięstwo, niż obawiać się porażki, wtedy o wiele lepiej się reaguje i skuteczniej się działa. Ta wizja może dodać energii w kluczowej sytuacji i przesądzić o zwycięstwie. Bardzo cenna cecha, jaką jest granie z pełną koncentracją i nastawieniem na zwycięstwo od początku zawodów do końca, najczęściej jest właśnie efektem treningu mentalnego. Bardzo poleca się także wizualizowanie tych momentów gry, które zawodnikowi idą słabiej. Często jest tak, że kilka niepowodzeń tworzy blokadę, która nie pozwala zacząć sobie z nimi radzić. Wizualizacja może temu przeciwdziałać, odblokowuje ona psychikę. Poza tą techniką często stosuje się także autohipnozę oraz techniki oddechowe.
Trening fizyczny daje pewien potencjał, natomiast mentalny daje możliwość pełnego jego wykorzystania. Wzmacnia psychikę, daje odpowiednie nastawienie, lepszą koncentrację i pomaga dobrze radzić sobie z emocjami oraz ze stresem. Jest cała gałąź wiedzy, zwana psychologią sportu, która uczy tego, jak psychika wpływa na odnoszenie zwycięstw. Jej ważnym narzędziem jest trening mentalny. Ważne jest także poznanie zawodnika, jego mocnych i słabych stron, czy to w czasie gry, czy tych związanych z emocjami i ze stresem. Wtedy można lepiej przygotować go do zawodów. Trening umysłu warto potraktować jako kluczowy w przygotowaniu do zawodów i doskonaleniu gracza. Choć kojarzony ze sportem, nie tylko w sporcie się sprawdza. Można go wykorzystać w różnych dziedzinach zawodowych (np. w biznesie), a także w życiu osobistym, by np. przełamać pewne blokady.
Więcej info na: http://mental-power.pl/ polecamy.