Nowoczesna architektura

Budownictwo to dziedzina, która od zawsze miała swoje szerokie zastosowanie i raczej nigdy nie dojdzie do tego, że przestaniemy jej potrzebować. Budynki to ten rodzaj użyteczności publicznej, która nas otacza cały czas. To również dziedzina, która w najwyższym możliwym stopniu łączy w sobie funkcjonalność i użytkowość z estetyką i wyobraźnią.
Spory na temat tego, co można określać mianem dobrej architektury trwają nieprzerwanie od wieków, tak samo jak trwają spory o idealny gatunek muzyczny czy najpiękniejszy styl malarski. Dotychczas nie udało się ustalić żadnego ideału odpowiadającego wszystkim i raczej nie jest to możliwe do ustalenia w żadnej dziedzinie – jesteśmy na to zbyt różni. Nie znaczy to jednak, że nie brakuje takich, którzy nie próbują narzucić swojej wizji estetycznej innym, zdecydowanie nie jest to żadna nowość. Niemniej dzisiaj wszystko wygląda o tyle inaczej, że nie ma żadnego konkretnego stylu architektonicznego, który jest uznawany za jeden z popularniejszych. Współczesność to łączenie stylów, przenikanie się tradycji i nowoczesności, klasyki i modernizmu. Wszystko to w połączeniu z niedostępnymi niegdyś technologiami i wyjątkowo trwałymi i wytrzymałymi materiałami, sprawia, że budownictwo nowoczesne cały czas się kształtuje. Budowane obiekty są coraz wyższe, coraz bardziej okazałe, a przy tym nie tak toporne, niemal kruche. A wysokość, to przecież nie jedyny element tak bardzo wyróżniający dzisiejsze budynki od wcześniejszych – architekci ciągle dążą do perfekcji, kreując coraz to bardziej wymyślne, fantazyjne formy i kształty – a to asymetryczne, a to poskręcane czy powyginane. Wszystko w myśl zasady, że im coś jest oryginalniejsze, tym lepsze. Na szczęście tego rodzaju budownictwo zostało w pewien sposób zharmonizowane przez lekkie, przejrzyste szkło – bardzo często dla kontrastu występujące w połączeniu z cegłą lub kamieniem.
Mówi się czasami o tym, że Polska jest chaotyczna architektonicznie – ma to związek z tym, że bardzo szybko chcieliśmy dostosować się do zachodu poprzez budowanie modnych tam budynków, które obok naszych tradycyjnych kamienic nie wyglądały zbyt dobrze. Kilka ostatnich lat potwierdza, że mamy ten okres dawno za sobą. Wystarczy spojrzeć na ostatnio wybudowane obiekty, by przekonać się, że nasz zmysł estetyczny dorównuje zachodniemu.

Źródło – Hurtownia budowlana Hadex