Monety złote, raj dla każdego kolekcjonera

Słysząc słowo „moneta” większości z nas skojarzy się to z drobnymi pieniędzmi zalegającymi niekiedy w naszych kieszeniach. Dla jednych to tylko, dla drugich aż moneta. W tym przypadku chodzi o monety złote. Takie obiekty dla każdego kolekcjonera to nie lada gratka. Niejeden zapalony zbieracz jest gotów za kilka takich złotych monet zapłacić fortunę.

Czy aby na pewno złote?
Oczywiście niektórzy sprzedawcy aż kują w oczy reklamami o „złotych” monetach, które w rzeczywistości są jedynie pozłacane. Jednak te prawdziwe są wykonane z czystego złota, a jak wiadomo złoto jest kruszcem szlachetnym, co się z tym wiąże posiada odporność na wiele czynników np. na czynniki atmosferyczne czy też na działanie wielu kwasów. Jedne z najbardziej znanych złotych monet to popularne amerykańskie dwudziestodolarówki. Monety z tego szlachetnego pierwiastka były zarówno wprowadzane do obiegu, jak i produkowane dla kolekcjonerów. W Polsce, produkcje złotych monet kolekcjonerskich rozpoczęto 21 lat temu, a dokładnie w 1995 roku. Pierwszą monetą było „200 zł XIII konkurs pianistyczny im Fryderyka Chopina” W późniejszym czasie ukazywały się kolejne monety, między innymi „1000 lecie zjazdu w Gnieździe” czy też „Henryk Sienkiewicz”

Monety złote okolicznościowe
NBP wypuszcza na rynek także monety okolicznościowe. To znaczy, że wizerunki na nich wybijane upamiętniają postaci historyczne, rocznice niektórych zdarzeń, a także nawiązują do świata sportu, sztuki, kultury i nauki.

Gdzie kupić i sprzedać złote monety.
Oczywiście w większych miastach zapewne znajdziemy sklepy numizmatyczne w których można nabyć cenne monety. Przeglądając strony www z pewnością możemy trafić na aukcje na których możemy sprzedać takie obiekty, pamiętajmy jednak, aby nie dać się oszukać. Tego typu monety są niekiedy niezwykle cenne.