Rozdzielnica elektryczna, rodzaje i zastosowanie.

Dla fachowców pojęcie rozdzielnicy elektrycznej jest chlebem powszednim. Jednak laik, widząc lub słysząc takie słowo myśli- „jakaś abstrakcja”. Nie jest to jednak aż tak straszne i abstrakcyjne jak brzmi.

Rozdzielnica elektryczna jest po prostu elementem sieci (instalacji) elektrycznej. W swojej budowie posiada w swojej budowie podzespoły i urządzenia które odpowiadają za takie funkcje jak np. łączenie i przerywanie, a także rozdział obwodów elektrycznych i ich kombinacji. Służy do tego np włącznik połączony z elementami takimi jak styczniki i przekaźniki, liczniki energii elektrycznej, ograniczniki przepięciowe, przekładniki prądowe.

Rozdzielnice pod względem zasad budowy można podzielić w sposób trojaki.
Po pierwsze są to rozdzielnice tablicowe. Umieszcza się je przeważnie w szkołach, sklepach czy budynkach mieszkalnych. Działają przy stosunkowo niewielkich prądach do ok. 100-150A
Drugim rodzajem są rozdzielnice skrzynkowe. Tu w grę wchodzi już większe natężenie prądu. Tego typu rozdzielnice są łatwe w montażu, gdyż posiadają niewielkie gabaryty. Charakteryzują się dużą odpornością na warunki środowiskowe a także na uszkodzenia mechaniczne. Śmiało można montować je w pomieszczeniach zamkniętych.
Ostatnim rodzajem rozdzielnic są rozdzielnice szafowe. Te muszą być przygotowane na prąd o natężeniu nawet kilkuset tysięcy amperów. Można jeszcze wyróżnić wśród nich rozdzielnice jedno lub wieloprzedziałowe.

Rozdzielnice dzieli się również na miejsce ich montażu i są to rozdzielnice wnętrzowe i napowietrzne, sposobu ich instalacji; w tym przypadku mamy rozdzielnice wolnostojące, przyścienne i naścienne, a także od ich mobilności, mowa tu o rozdzielnicach stacjonarnych lub ruchomych (przenośnych, przesuwnych)
Na pewno każdy fachowiec powie, że w tym miejscu podział się nie kończy i będzie miał racje.
Występuje jeszcze kilka rodzajów podziału rozdzielnic. Między innymi od dostępu i możliwości obsługi (jedno i dwustronna), a także sposobu montażu podstawowych aparatów elektrycznych (jedno lub dwuczłonowe).