Lepiej zdać się na specjalistów

Są pewne rzeczy, z którymi jesteśmy sobie poradzić sami – doszkolić się, czegoś nauczyć, o coś zapytać. Są też jednak takie, których zgłębienie wymaga lat nauki i nie warto porywać się na próbę ich zrozumienia. Jedną z takich dziedzin jest medycyna – możemy próbować leczyć przeziębienie za pomocą domowych sposobów, jednak mamy świadomość, że są takie jej aspekty, które zawsze będą poza naszym zasięgiem (chyba, że zdecydujemy się na studia medyczne) – operacje, zabiegi i inne kwestie, które po prostu wymagają olbrzymiej wiedzy i umiejętności, o doświadczeniu nie wspominając. Podobną dziedziną jest prawo. Możemy (a nawet powinniśmy!) znać podstawowe przepisy, prawa i obowiązki, jednak rzadko kto, niebędący absolwentem prawa zrozumie gąszcz przepisów i uwarunkowań prawnych i będzie w stanie się w nim odnaleźć. Możemy próbować zrozumieć prawne pisma, możemy szukać odpowiedzi w licznych kodeksach, poświęcając na to niemały nakład czasu i sił.
Zamiast jednak marnotrawić energię na coś, co prawnikowi zajmie zaledwie ułamek czasu i energii, możemy zająć się czymś innym, z całą pewnością bardziej produktywnym. Zresztą, nawet jeżeli uda nam się odnaleźć potrzebne nam przepisy i je zrozumieć, to tak czy inaczej o wiele lepiej przygotuje wszystko prawnik. Nie mówiąc już o tym, ile stresu będą nas te poszukiwania kosztować. Czasem więc, zamiast na upartego próbować robić coś samodzielnie, lepiej zaufać specjalistom z danej dziedziny.
Tu oczywiście pojawia się pytanie skąd wiedzieć, że ktoś jest kompetentny – prawnicy to osoby publiczne, więc informacje o nich są dostępne dla wszystkich, wystarczy poszukać i przejrzeć rejestry. Duże znaczenie mają też oczywiście opinie innych o danym prawniku – warto poszukać opinii w Internecie i popytać wśród znajomych, być może któryś z nich ma zaufanego prawnika, którego chętnie poleci. Nie znaczy to jednak, że jeśli wybierzemy polecanego prawnika, będzie się nam z nim dobrze pracowało, czasem oprócz wiedzy i doświadczenia liczy się też sposób bycia, jego i nasze przekonania i poglądy.

Źródło – Zamówienia publiczne kancelaria prawna