Organizowanie wesela – samemu czy z agencją?

Artykuł pochodzi ze strony : wesele z noclegiem Śląsk

Ślub to uroczystość, która w naszej wyobraźni gości często od lat dziecięcych, kiedy to po raz pierwszy zobaczyliśmy młodą parę, wyglądającą niczym z bajki. To właśnie jako dzieci większość z nas zaczęła marzyć o swoim księciu/księżniczce, o pięknej białej sukni/eleganckim garniturze, o uroczystym balu jak z bajek Disneya. Z biegiem lat nasze marzenia się przeistoczyły w inne, poważniejsze, o osobie, która będzie nam bliska, którą będziemy kochać. Istota tego jednak, by dzień ślubu był dniem wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju, pozostała niezmienna.
Niestety moment, gdy zaczynamy na poważnie myśleć o ślubie jest najczęściej momentem, gdy uświadamiamy sobie, że organizowanie wesela do łatwy nie należy. O finansach nie wspominając. Najczęściej w tym momencie następuje otrzeźwienie i rezygnacja z wymarzonego ślubu na rzecz ślubu, na który nas stać. Nie bierzemy przy tym pod uwagę faktu, że nie musimy tak całkowicie realizować z naszych marzeń. Czasem wystarczy zaoszczędzić na kilku czy kilkunastu rzeczach i z takim ograniczonym budżetem też można już sporo zdziałać. Na czym można zaoszczędzić przy organizowaniu wesela? Praktycznie na wszystkim. Jest jednak parę rzeczy, które idealnie się do tego nadadzą.
– samochód – Pojazdy zabytkowe czy limuzyny, to wydatek sporo przekraczający tysiąc złotych, poniżej tej sumy można wynająć samochód współczesny dobrej marki. Pewną opcją jest też popytanie znajomych czy nie posiadają jakiegoś ciekawego, spełniającego nasze wymagania samochodu. Alternatywą może być też rozejrzenie się na forach dotyczących samochodów zabytkowych. Być może ktoś zdecyduje się nam taki samochód wypożyczyć za drobną opłatą (z pewnością będzie ona dużo niższa od tej jaką podają wypożyczalnie).
– zaproszenia – nie jest to coś na tyle istotnego, by niepotrzebnie zwiększać tym budżet, poza tym najczęściej i tak ostatecznie lądują one w koszu na śmieci – dlatego przy wyborze zaproszeń, warto zdecydować się na tańszą opcję, a gdy mamy jeszcze czas można rozważyć zaproszenia wypisywane ręcznie.
– sukienka – to jeden z największych wydatków na jaki narażona jest przyszła panna młoda. Sukienki w salonach to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Sumę tę można obniżyć kilkukrotnie, decydując się na uszycie sukni u krawcowej.
– garnitur – warto przy jego wyborze mieć świadomość, że jest to pewnego rodzaju inwestycja w przyszłość – w przeciwieństwie do sukni, garnitur można później założyć również na inne okazje. Trzeba przy tym uważać, by płacić za jakość, a nie za metkę.
Okazji do oszczędzania przy organizacji wesela jest sporo, trzeba tylko planować wszystko z głową. Są też jednak rzeczy na których nie warto oszczędzać, takie jak muzyka czy zaproszeni gości – szkoda byłoby rezygnować z zapraszania kogoś tylko ze względu na finanse.